Sári és Nemszemétke
Sári és Nemszemétke különleges, aktuális problémát feldolgozó mesekönyv: a környezetvédelem egyik legfontosabb részterülete, a hulladékfeldolgozás.
A könyv különlegessége kettős irányultságában rejlik: egyrészt mesekönyv, másrészt ismeretterjesztő kézikönyv. A könyv gyerekirodalmi olvasata a zöld információk jelentős mennyiségéből adódóan jól meghatározott irányú – ez az elbeszélő profizmusát bizonyítva tökéletesen korrelál az aktuális gyerekirodalmi trendekkel, miszerint az újabban születő gyerekregényekben a gyerekek oldják meg a felnőttek által elrontott élethelyzeteket –, ti. elsősorban a gyerekek találékonyságával és gyerekekre való odafigyeléssel megoldható a hulladékkezelés problémája.
A történet végén olvasható konkrét tevékenységi terv („megtanítani, Robit, Aput és Anyut, hogy ne dobjanak ki mindent”) felhívó jellege a könyvhöz kapcsolódó munkafüzettel kiegészülve a környezetvédelmi oktatás hatékony eszközzé avatja a Sári és Nemszemétkét.
A munkafüzetben nyolc tárgy kivitelezését mutatjuk be lépésről lépésre, emellett számtalan ötletet adunk a továbbalkotáshoz. A munkafüzet lényeinek és tárgyainak megalkotásával a gyerekek nemcsak szemlélői, de részesei is lehetnek Sári és Nemszemétke történetének, így a mesének soha nem lesz vége.
A Magyar Gyerekkönyvkiadók Egyesülése által két évente meghirdetett ARANYVACKOR pályázat 2011-es nyertese, a szakmai zsűri fődíja és a Cerkabella Könyvkiadó különdíja.
Írta: Mandl Péter
Illusztrálta: Kismarty-Lechner Zita
Cerkabella Könyvkiadó, 2011
72 oldal, 225 × 225 mm, kemény borító