Tanévkezdés könyvekkel
Van, aki várja, van, aki nem, de ettől még itt van a tanévkezdés. Szerencsére remek könyvek állnak rendelkezésünkre a hangolódáshoz. Mi is megpróbálunk pár ötlettel szolgálni. Aztán jöjjön, aminek jönnie kell.
Cicó kalandjai most az iskolában folytatódnak. „Meggondoltam magam, mégsem akarok iskolába menni!” – mondja az első reggelen, és ezzel mintha sokunk szívéből szólna. Az erőt adó kakaó után mégis az iskolabuszban találja magát a barátaival. Mézes Magda néni vezetésével jöhetnek a számok, sorolják a napokat és hónapokat, az ellentéteket és a színeket, megismerik az írott és a nyomtatott betűket. De vajon miért Okto Puszi a leggyorsabb a táblatörlésben?
Végre egy könyv, amelyben külön fejezetet kapnak a hétévesek! A kapunyitó, bátor és kíváncsi, átalakuló és átalakító hétévesek. Bajzáth Mária mesepedagógus olyan meséket válogatott ebbe a gyűjteménybe a világ minden tájáról, amelyek a nagy ovis meséléseket idézik fel egy iskolai nap után. Miértek, hogyanok, számok és emberek, manók, boszorkányok és varázslók bukkannak fel ebben a könyvben, és szerencsére számtalanszor elhangzik a leghétköznapibb varázsige: „Egyszer volt, hol nem volt.”
Az első bés Palit meglepetés éri az első iskolai napon. A mosolygós tanító néni, a terem pontosan úgy néz ki, ahogy elképzelte, de az osztályhoz tartozik egy igazán igazi hörcsög is. „Mindennap a legjobb első bés viheti haza”– mondja a tanító néni, és ezzel megindul az osztályharc Tikiért. A Most én olvasok!-sorozat kötete első(s) olvasóknak. Mint ilyen, szigorúan véve nem is évkezdő könyv, de baj azért nem lehet belőle.
Kezdd az iskolát Maxival, aki az anyukája szerint már túl nagy a kakaóhoz, de túl kicsi ahhoz, hogy elérje! Az apukájával viszont elégedett, mert bevásárláskor azonnal és megérti, mi az, ami totál sürgősen abszolút kell Maxinak. A hatévesnek sok dolga van, focizik, giliszta-ügyekbe keveredik, figyeli a szög vs. apa csatát, és ha nincs otthon Rozi, a nővére, néha benéz a szobájába egy kis ellenőrző körútra (ilyenkor a fiókban tartott csokinak nyoma veszik, de csak azért, nehogy anyu megtalálja és Rozi kikapjon). A Velem mindig történik valami született újjá Jan Weiler írása és Győri Hanna fordítása nyomán.
A tanító bácsi furán kezd viselkedni. Ella és a barátai zsarolásra gyanakszanak. Így indul Timo Parvela mindent egy lapra (a helyzetkomikumra) feltevő könyve. És innentől szinte végig, a könyv utolsó mondatáig mindenki úgy viselkedik, mint akinek elment az esze. És ez rendkívül szórakoztató. És ami különös, hogy az osztály és a tanító bácsi őrült kalandjai mind azt erősítik bennünk, hogy az iskola remek hely.
Nem szabad elhallgatni, hogy a könyv nagyon csúnya, de a szöveg mindenért kárpótol.
Bár Matyi, Sári és a kutya, Jonatán kalandjai mind térben, mind időben bőven túlterjednek az iskola falain, mégis nehéz jobb iskolára hangoló könyvet találni ennél. A Matyi és Sári az iskolában ráadásul egyfajta bevezetés a cseh humorba, amivel nem árt minél alacsonyabb életkorban kezdeni az ismerkedést. Milos Macourek szövegénél semmivel se rosszabbak Adolf Born illusztrációi. Eszményi könyv esti felolvasáshoz iskolakezdés idején. A szülőnek is szórakoztató. Egy probléma lehet vele: nehéz félbehagyni.
*
Ha most hosszabban nem is térünk ki rá, de itt van még a feledhetetlen és örök Már iskolás vagyok, van szakirodalom: Iskolások kézikönyve (plusz létezik belőle fiús változat), szóba jöhetnek Holdas Hanna iskolás kalandjai (bár ez inkább saját olvasmány), esetleg a Nyomás a suliba!... és ne feledkezzünk meg minden idők legviccesebb iskolai könyvéről, A kis Nicolas-ról se. Hadd ne soroljuk tovább. Akik meg már az évkezdésnél távolabbra tekintenek, két ötlettár a végtelen hosszúnak tűnő tanév túléléséhez: Azért késtem az iskolából, mert..., Azért nem írtam leckét, mert...